środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztacheta Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastiku z Mosiny wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastikowe na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztacheta PCV na plot i bramkę ogrodzeniowa buduje się z skał różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nieproporcjonalnych obrysach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, by forma każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz